Start

Strona główna

Naszą witrynę przegląda teraz 37 gości 
PDF Drukuj Email
Konkurs Chemiczny
Wpisany przez Łukasz Wojciechowski   
poniedziałek, 05 marca 2012 07:29

Z radością informujemy, że uczeń Naszego Gimnazjum Tomasz Charytanowicz uzyskał tytuł Laureata Kuratoryjnego Konkursu Chemicznego.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Agnieszka Sylwestrowicz

 
PDF Drukuj Email
Wisława Szymborska
Wpisany przez Administrator   

O   tej , co zawsze chciała  być osobą ,a nie  osobistością -   wspomnienie o Wisławie Szymborskiej

Niezwykła, ciepła, skromna, z poczuciem humoru. Nie znosiła patosu, sławy, płycizny, miałkości. Cytowana i czytana na całym świecie, uwielbiana przez sławnych i znanych (min. Woody Alen, Vaclav Havel, Umberto Eco) „Obmyślała świat” idiotom na śmiech, melancholikom na płacz, łysym na grzebień, psom  na  buty…, obmyślała  człowieka , jego los, sens życia. Była fenomenem . Jest fenomenem. Uwielbiają i czytają jej poezję Włosi , którzy jak twierdzi przyjaciel autorki słynnych limeryków – Umberto Eco – nie lubią poezji i niechętnie do niej sięgają. W 1996 r, podczas  odbierania literackiej Nagrody Nobla złamała oficjalny protokół kłaniając się najpierw   publiczności , dopiero potem Szwedzkiej Akademii Nauk – owacjom na stojąco nie było końca. Namiętna palaczka tytoniu – nawet norweskiego króla wyciągnęła „na papieroska”. Jak  sama żartobliwie mawiała – bez papierosów nie powstałaby dobra literatura, ot, na przykład „Czarodziejska góra” Thomasa Manna …. Co w niej cenię? Głębię myśli (od Ojców Kościoła, filozofię po klasykę literatury polskiej i obcej) , elegancję i precyzję słowa, radość z rzeczy drobnych , miłość do sztuki( Rembrandt, Jan Vermeer van Delft), niesamowite poczucie humoru, dystans i ironię wobec samej siebie. Omawiana na lekcjach twórczość wielkiej damy polskiej poezji nigdy nie nuży, ciągle zachwyca, zaciekawia, bo ciągle odkrywamy tam nowe obszary, treści i sens. Czasem szokuje swą prawdą i celnością, znajomością świata i człowieka (…żyjemy dłużej ,ale mniej dokładnie i krótkimi zdaniami). Szymborska żartowała ze wszystkich ,nawet z własnej śmierci:

Tu leży staroświecka jak przecinek autorka paru wierszy. Wieczny odpoczynek raczyła dać jej ziemia, pomimo, że trup  nie  należał  do  żadnej  z  literackich  grup…

Dyskrecja ,elegancja, erudycja, spokój, bycie damą – to takie dziś rzadkie i niespotykane, szacunek ,uśmiech ,pobłażliwość dla świata i człowieka – to takie cenne, piękne, wartościowe. Jest Szymborska – obok Herberta, Poświatowskiej ,Różewicza , Miłosza moją ulubioną poetką , taką też pozostanie – każdy przecież początek to tylko ciąg dalszy, a księga zdarzeń  zawsze  otwarta  w połowie…

Spoczywaj w spokoju

Renata Miłosz

 
PDF Drukuj Email
Olimpiada Geograficzna
Wpisany przez Łukasz Wojciechowski   
piątek, 20 stycznia 2012 08:46

Z przyjemnością informujemy, że uczeń klasy 2b Gimnazjum Marek Gawrysiak zajął 2 miejsce w ogólnopolskiej olimpiadzie przedmiotowej z geografii OLIMPUS Sesja jesienna. W tej samej olimpiadzie uczeń klasy 2a Gimnazjum Artur Nowak otrzymał wyróżnienie. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

K. Kwiatek - Farion

 
PDF Drukuj Email
Komunikat
Wpisany przez Łukasz Wojciechowski   
środa, 04 stycznia 2012 22:31


Z radością informuję, że uczennica klasy 2a naszego gimnazjum Zuzanna Jakubowska zdobyła główną nagrodę w Powiatowym Konkursie Plastycznym na pracę przestrzenną : „Anioły Bożego Narodzenia” organizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury w Puławach.  Serdeczne gratulacje należą się również uczennicom klasy  1a gimnazjum - Karolinie Krawczak, Aleksandrze Grabowskiej i Barbarze Białocie oraz uczennicy kl. 3b liceum Agnieszce Karpińskiej, które uzyskały wyróżnienia.

Gratuluję i życzę dalszych sukcesów !

A.    Bukowska

 
PDF Drukuj Email
Sukces naszego Gimnazjalisty
Wpisany przez Łukasz Wojciechowski   
środa, 04 stycznia 2012 22:24

Serdeczne gratulacje z życzeniami dalszych sukcesów dla Laureata Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego

( I miejsce w województwie14 miejsce w kraju)  ucznia  klasy 3a  naszego gimnazjum -

GRZEGORZA NOWACKIEGO

 

Agnieszka Koszałka

 
PDF Drukuj Email
PIERWSZE KOTY ZA PŁOTY
Wpisany przez Łukasz Wojciechowski   
sobota, 17 grudnia 2011 09:31

PIERWSZE  KOTY  ZA  PŁOTY -  czyli  próbne  testy  gimnazjalne


I tak oto nasi trzecioklasiści przeszli swój pierwszy chrzest bojowy. W  dniach 7, 8 i 9 grudnia pisali testy ułożone przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, zaś 14, 15 i 16 grudnia - przez wydawnictwo Operon i "Gazetę  Wyborczą", która również drukowała poprawne odpowiedzi. Pierwsze emocje, nerwy i stres . Co będzie? Na co się nastawiać? Po raz pierwszy w takiej formie. Czy dużo zadań, jaka biologia? A chemia?  Oddzielna historia z wiedzą o społeczeństwie. Będzie rozprawka? No i lektury! Te z gwiazdką, którymi wszyscy straszą. Były zadania z matmy, i to sporo, były lektury z gwiazdką ("Dziady cz. II " i "Zemsta"), były rozprawki, nawet dwie, ale nie było najgorzej i nawet surowi i wymagający nauczyciele przyznają, że pomimo zdenerwowania, humory dopisywały. Kolejne próbne boje już w styczniu.

Powodzenia, drodzy gimnazjaliści!!!

Renata  Miłosz

 
PDF Drukuj Email
Konkurs Ortograficzny
Wpisany przez Łukasz Wojciechowski   
czwartek, 15 grudnia 2011 21:31

W dniu 14 grudnia w  Starostwie Powiatowym   w  Puławach odbyła się  uroczystość wręczenia  nagród i wyróżnień w organizowanym  przez Młodzieżowy Dom Kultury  XVI  Powiatowym Konkursie Ortograficznym. W kategorii szkół gimnazjalnych  i ponadgimnazjalnych  na 142  uczestników  wyróżnienie otrzymała uczennica  klasy I bg   -   Adrianna Pawelec. Konkurs  sponsorowany  był min. przez Prezydenta Miasta Puławy - Janusza Grobla  i Starostwo Powiatowe. Gratulując zwycięzcom i wyróżnionym Dyrektor Powiatowego Domu Kultury podkreśliła  , iż ideą tych ortograficznych konkursów jest budzenie  szacunku i podkreślenie piękna mowy ojczystej ,także w aspekcie niełatwej ortografii. Zachęcając do udziału w przyszłorocznym konkursie Pani Dyrektor podziękowała i pogratulowała wszystkim , dla których zawiłości polskiej ortografii nie stanowią najmniejszych problemów. Nie zwycięstwo jest jednak najważniejsze, ale chyba coś cenniejszego - sprawdzenie samego siebie, pokonywanie trudności (na błędach w końcu człowiek się uczy) oraz szacunek do polskiej kultury ,literatury , mowy.  Zwycięzców nagrodzono gromkimi brawami . Wśród zaproszonych gości obecni byli min. wicestarosta puławski - Paweł Nakonieczny , kierownik Wydziału Edukacji i Sportu - p. Stanisław Szajowski , nauczyciele  poloniści, wychowawcy, rodzice, przedstawiciele Młodzieżowego Domu Kultury.

 
<< pierwsza < poprzednia 61 62 63 64 następna > ostatnia >>

Strona 61 z 64